Jak funkcjonalnie urządzić mały dom?

Ostatnimi czasy domy o nieznacznym metrażu cieszą się dużą popularnością wśród inwestorów. Ze względu na deficyt mieszkań w miastach, ich znaczne ceny i koszty utrzymania, wielu ludzi decyduje się na alternatywę – budowę niewielkiego domu na przedmieściach. Postęp technologiczny, wybór prefabrykatów i ekonomicznych materiałów na rynku sprawia, że budowa domu nie jest już przedsięwzięciem tak kosztownym i długotrwałym jak jeszcze kilka dekad temu. Jeśli wszystko dobrze się zaplanuje i odpowiednio przygotuje pod względem finansowym, gotowy dom może stanąć w kilka miesięcy.


Projekt domu z210

Obecnie, wśród projektów domów jednorodzinnych można znaleźć wiele takich, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 100m2, jak projekt domu z210. Mogą to być domy parterowe, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by nawet tak niewielką powierzchnię podzielić na dwie kondygnacje. Znacznym zainteresowaniem cieszą się domy z poddaszem użytkowym. Tego typu budynki mają zazwyczaj bardzo logiczny i funkcjonalny układ przestrzenny. Wynika to między innymi z odpowiednich proporcji pomiędzy kondygnacjami – większa część dzienna na parterze i mniejsze poddasze o przeznaczeniu raczej wypoczynkowym, nocnym.

Strefa dzienna budynku

By dom jednorodzinny był funkcjonalny i praktyczny dla domowników, powinien mieć wyraźnie oddzieloną strefę dzienną od nocnej. Rozwiązanie w postaci domu z poddaszem użytkowym znacznie upraszcza taką organizację wnętrza. Na parterze niewielkiego budynku lokalizuje się kuchnię, najczęściej otwartą na salon, z jadalnią pomiędzy pomieszczeniami. Pomimo, że duża łazienka w takim domu zwykle położona jest na poddaszu, na parterze powinna znaleźć się niewielka ubikacja z umywalką. By jej drzwi nie wychodziły na salon czy kuchnię, może być dostępna bezpośrednio z wiatrołapu. Najlepszym rozwiązaniem dla schodów prowadzących na poddasze jest ich położenie centralnie, w ten sposób przedpokój na piętrze nie będzie miał charakteru ciasnego, ciemnego korytarzyka i nie zmarnujemy na niego wiele powierzchni. Dobrze jest wybrać schody zabiegowe, gdyż nie mają one spoczników, przez co zajmują znacznie mniej powierzchni.


Projekt domu z210

Strefa nocna budynku
Na poddaszu tego typu domu znaleźć się powinna jego część nocna, służąca do indywidualnej pracy domowników i ich wypoczynku. Rozlokować należy tutaj pokoje dzieci i sypialnię rodziców. Między nimi duża łazienka z wanną, miską ustępową, brodzikiem i najlepiej dwiema umywalkami. W pobliżu łazienki umieścić należy garderobę, bądź szafę typu komandor, z której łatwo będzie można wyjąć ubrania po umyciu. Aranżując poddasze trzeba odpowiednio przemyśleć formę, układ mebli i innych elementów wyposażenia, pamiętając o skosach dachu, które ograniczają dostępność części przestrzeni pomieszczeń. Ograniczeń tych nie należy jednak postrzegać jedynie za niedogodność, gdyż dobrze zaprojektowane wnętrza poddasza odznaczają się unikatowymi walorami estetycznymi.
Projekt domu z210

Mały dom jest obecnie mocną konkurencją mieszkań. Odpowiednio zaprojektowany okazuje się być świetnym i praktycznym rozwiązaniem dla rodzin pragnących urządzić się na swoich kilkudziesięciu metrach kwadratowych. Zagospodarowując powierzchnię niewielkiego domu należy jednak pamiętać, że każdy jego metr kwadratowy powinien być rozsądnie wykorzystany. Dlatego dobrze jest postawić na łączenie pomieszczeń, multifunkcjonalność i otwartość przestrzeni. Unikać natomiast należy długich korytarzy i labiryntów ścian.

02.03.2016. 21:21Nawigacja: Strona główna · Małe domy - zalety · Jak funkcjonalnie urządzić mały dom?
Jakby ktoś nie wiedział, to domy z bali i domy drewniane również nas interesują.

A może kogoś interesuje budowa domu z8? Ikony pasują do każdego wnętrza. Kupuj na www.ikony.com

Ostatnie wpisy

Komentarze

  • Brak komentarzy